Full List of Winners

20202019Full List

Edgar "Dusty" Bredbenner Jr. '50 Distinguished Alumni Award

1974 Robert Boothroyd Sr. '24; Lillian Speakman Vail '21
1975 Craig McHenry '30, M.S. '46
1981 John P. E. Brown '35
1982 Anthony B. Pesoli '54
1983 Edgar E. "Dusty" Bredbenner Jr. '50
1984 Clyde E. "Whitey" Cole '34
1985 Arthur F. Narr '48
1986 David W. Sass '57
1987 Arlene Makransky Wolff '57
1988 Rita Dickinson LaRock '42, M.S. '49
1990 Louis V. Spiotti Sr. '39, M.S. '50
1992 Raymond G. Hamlin '64
1993 Matthew B. Wall '67
1995 Beverly Baker '54
1996 Robert D. Grant '51
1997 George D. Patte Jr. '67
1998 Herman E. "Skip" Muller Jr. '51
1999 Marjorie Rook Schwab '69
2000 Ben Light '36, M.S. '47
2001 Arnold P. Broido '41
2003 David I. Stewart '67
2004 Richard C. Miller Jr. '69, M.S. '71
2006 Arthur H. Moore '66
2007 Susan A. DiPace '74; Jay L. Linden '72
2008 Robert A. Iger '73
2009 Steven C. White '66, M.S. '69
2010 Tony Meola '76
2011 Diane Frankle Storck '70
2012 Michael Kaplan '85
2013 David P. Wohlhueter '60
2015 Kent Scriber '72
2016 John "Jack" Cantwell '60
2017 Ralph A. Siciliano '72
2018 Michael Serventi '72
2019 Frederick Laub '71

Note: The award was called the Distinguished Alumni Award until 2006, when it was renamed the Edgar "Dusty" Bredbenner Jr. '50 Distinguished Alumni Award.

Humanitarian Alumni Award

2013 Joshua A. Weissman '00
2014 Cynthia A. Robinson '86
2015 Stephen E. Beck Jr. '92; Adam B. Ellick '99
2016 Sarinda W. Unamboowe '88
2017 Michelle Niescierenko, MD, MPH '02
2018 Christopher H. Toone '13
2019 Sheila Katz '05; Evan Robbins '87

Lifetime Achievement Award

1992 John Kinyon, M.S. '49
1993 Edwin M. "Eddie" Sawyer '35
1994 Lester R. "Les" Brown '29
1995 Craig McHenry '30, M.S. '46
1996 Kenneth L. Nathanson '45
1997 Arnald D. Gabriel '50, M.S. '69, H.D.M. '89
1998 Thomas N. Nugent '36
1999 Theodore H. "Ted" Thoren '49, M.S. '53
2000 Fred Seither '50, M.S. '51
2001 Lewis D. Gallo '51
2002 George Kissel '42
2003 Frank L. Battisti '53
2004 T. Walter Carlin '54
2005 Gavin MacLeod '52
2006 Donald J. Culligan '48, M.S. '51
2007 Robert W. Christina '62; Laverne L. Light '42
2008 George R. Hoerner '47, M.S. '53
2009 Larry Metzger, M.S. '87
2010 Susan J. Scanlon '71
2011 Jerry Dietz '75
2012 Lance J. Cunha '68
2014 Chet Curtis '60
2015 Barry Mendelson '65
2016 Harriet "Hari" Kern '64
2017 Dr. Michael A. Meador '78
2018 Steve K. Brown '64, MM '68
2019 Tom Everett '66, MS '69; Anne McClure Furry '55, MUSB '56

James J. Whalen Meritorious Service Award

1981 James "Bucky" Freeman
1982 John B. Harcourt
1983 Elsie Hugger Erwin '31
1984 Clinton B. Ford
1985 Ellis L. Phillips Jr.
1986 William V. Emerson
1987 Gloria Hobbs
1988 Robert L. Werner
1990 R. G. "Red" Fowler
1991 Roy H. Park
1992 John M. Brown; Phillip J. Butterfield; Margaret I. Gibson
1993 C. Hadley Smith
1995 Carol Serling
1996 Doris Kostrinsky; Nicholas V. Wharton, M.S. '90
1997 James J. Whalen
1998 Charles M. Werly
1999 Gustav E. "Skip" Landen
2000 Robert C. Deming
2001 William Scoones
2002 Friends of Ithaca College
2003 Roger Eslinger
2004 William F. Fuerst Jr.; Thomas R. Salm
2005 Robert Ryan
2006 James J. Byrnes; Terry R. Byrnes; David L. Dresser; Sharon M. Policello
2008 Vergiu Cornea; George C. Williams
2011 William Haines; Tompkins Trust Company
2013 Brian J. McAree
2014 Carl Sgrecci '69
2015 Thomas W. Bohn

Note: The award was called the Meritorious Service Award until 1997, when it was renamed the James J. Whalen Meritorious Service Award.

Outstanding Young Alumni Award

1981 Jeffry A. Berman '72
1982 Robin C. Young '72
1983 Gail Williams '73
1984 Paul L. Gallo '74
1985 Henry C. Kavett '75
1986 Michael G. Nathanson '78
1987 Stewart J. Leonard Jr. '77
1988 Nancy Boruchoff Orgel '78
1989 Steven J. Goldstein '79
1990 New York Voices: Peter Eldridge '82; Caprice A. Fox '87; Sara Krieger; Darmon A. Meader '84; Kimberly A. Nazarian '83
1991 Dian E. Dulberger '87
1992 Alan D. Krashesky '82
1993 Richard E. Graef '89
1994 Luann M. Aronson '86
1995 Donovan H. Myrie '85
1997 Stephan J. Stranick '89
1998 Joseph R. Olefirowicz '94
2000 Paul L. Baum '90; Jonathan Hazman '90
2001 David Boreanaz '91
2002 Joseph Calarco '92; Samuel Medina '92
2003 Lisa M. Betrus '93; Philip deBlasi '93; Eric Jordan Young '93
2004 Craig R. DeMaio '94; Allan E. Naplan '94
2005 David Muir '95; Bridgette Bloch Rudman '95; Karen Smith Simon '95
2006 Kate K. Aldrich '96; Jennifer A. Barefoot '96
2007 Russell J. Tucker '97
2008 Anthony J. DeSare '98
2009 Dominic Cottone '99, M.S. '00
2010 Tasabbur Hasan '01
2011 Zachary James '05; Lesley-Anne Stone '02
2013 Elizabeth "Elise" A. Ruckert '05, M.S. '06, D.P.T. '07
2014 Noah Berlow '04
2015 Kyle Clark '05
2016 Dominick DiOrio '06
2017 Joseph C. Ewoodzie Jr. '06
2018 Aaron Tveit '13
2019 Daniel Haack '10

Professional Achievement Award

2005 Anthony J. Maiello '65, M.M. '67
2006 Donald W. Alhart '66; Janathin A. Miller '71
2007 Richard H. Jadick '87
2008 William A. Diehl '63
2009 Lewis L. "Lee" Bird III '86; William D'Elia '69
2010 David H. Lissy '87; Richard A. Morris '81
2011 Hon. Richard K. Eaton '70; David J. Bachrach '70
2012 Robert Valesente '62, M.S. '67
2013 Thomas H. Grape '80
2014 Andrew Orgel '74
2015 Joan C. Kosta '62
2016 Larry Hirschhorn '80
2017 Jason DeLand '98
2018 Erin Stevens '00
2019 Stewart Leonard Jr. '77

Volunteer Service Award

2002 Mary Arlin '61; Charlie Baker '41, M.S. '53; Kenneth Mann '61
2003 Mark Darling '97; Susan Greene '86
2004 William Seldin '67
2005 Margaret "Peg" Adams; John P. Bradac Jr.; Dave Cervini '85; John Fasolino '60, M.S.'62; José Polansky '55
2008 Anne E. Woodard '81
2011 Thaddeus J. Fortin '81
2012 Ward Romer
2014 Debbie Fersh Shapiro '73
2015 Arlene Makransky Wolff '57
2017 William "Bill" Durant '86
2018 Stephen Gonick '85
2019 Kimberly Zeoli '89